Travel Secrets

Συγχαρητήρια στο Μιχάλη Παρμάκη, τον πρώτο Έλληνα που τερμάτισε τη Μαραθώνια διαδρομή

Στις 9:00 το πρωί δόθηκε για άλλη μια χρονιά το σύνθημα για την εκκίνηση του 30ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας.

Φέτος, ο αγώνας ξεχώρισε περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά χάρη στην ενεργότερη και πιο δυναμική συμμετοχή των δρομέων κάθε ηλικίας που σε αριθμό ξεπέρασαν τους 26.000 απ’ όλο τον κόσμο.

Μεγάλος νικητής, για άλλη μια χρονιά ήταν ο Ρέιμοντ Μπετ από την Κένυα, με ρεκόρ αγώνα 2 ώρες, 11 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα, με τη δεύτερη, Τρίτη, τέταρτη, πέμπτη και έκτη θέση να καταλαμβάνουν επίσης συμπατριώτες του.

Όσο για τον πρώτο Έλληνα που τερμάτισε, ήταν ο Μιχάλης Παρμάκης από τον Α.Ο. Τρίτων Χαλκιδικής ο οποίος σημείωσε τον εξαιρετικό χρόνο των δύο ωρών, 21 λεπτών και 56 δευτερολέπτων.

Η πρωτιά ωστόσο ήταν ελληνική και στον αγώνα των 5χλμ, με τον Κώστα Νακόπουλο να σημειώνει χρόνο 12’ 16’’ στη συμμετοχή των ανδρών και την Κοίνη Αθηνά 13’ 25’’ στη συμμετοχή των γυναικών.

Από: Eleni Nikoloulia